Tomáš Klobučník v novom slovenskom rekorde 27,02 s prenikol zo sobotnej rozplavby do semifinále šprintu prsiarov na majstrovstvách Európy v plávaní v krátkom bazéne v dánskom Herningu, ale medzi 20 postupujúcimi sa nepredstaví. Po porade s trénermi sa rozhodol šetriť sily na nedeľnú dvojstovku, kde môže zabojovať o dobré umiestnenie. V rozplavbách  50 m prsia skončil na 15. mieste. Tomáš prekonal vlastné národné maximum 27,12 z augusta tohto roka, ktoré zaplával v Berlíne. "Prvú dvadsaťpäťku mal pomalšiu, v druhej sa zrýchlil a zlepšil si osobák. Tretí deň na šampionáte však býva kritický a sústredíme sa na nedeľnú dvojstovku, takže v semifinále nebude štartovať. Mal by tým ušetriť nejaké sily," povedal tréner Miroslav Machovič. "Bolo to ťažké. Som nevyspatý, večer som nevedel zaspať, možno z tej piatkovej eufórie. Ťažko sa mi vstávalo. Som však spokojný s osobákom, možno som išiel prvú dvadsaťpäťku príliš ležérne," povedal Tomáš, 23-ročný 4. muž piatkového finále prsiarskej stovky.

Na 50 m prsia figuruje medzi náhradníkmi Slovák Marek Botík (27,36) a pôjde ešte dodatočne o postup do semifinále, Daniel Vácval časom 28,07 skončil na 44. mieste. Marek a Dano plávali vedľa seba v jednej rozplavbe. "Nevyšiel mi štart ani obrátka, všetky detaily, čo sa mohli pokaziť, sa pokazili. Je to sklamanie. To je nevýhoda päťdesiatky, tam musí vyjsť všetko, aby to bolo super," komentoval Marek Botík.

Katka Listopadová postúpila do semifinále motýľkarskej stovky. Sobotnú rozplavbu zvládla 20-ročná pretekárka za 58,84 s, čo je jej osobné maximum. Národné stále drží Martina Moravcová (56,55).
 Katka obsadila 14. miesto spomedzi 20 postupujúcich pretekárok a bude to mať popoludní náročné, keďže okrem semifinále na ňu čaká aj finále krátkej polohovky - v priebehu necelých desiatich minút. "Pocit z delfinárskej stovky mám zlý, bolo to ráno také unavené, hoci s časom som spokojná. Prekvapil ma čas, lebo mi nevyšla jedna obrátka," povedala Katka. Bašku Mišendovú klasifikovali na 100 m motýlik na 41. pozícii časom 1:01,07 min. "Nevyšlo mi to," povedala 15-ročná debutantka na seniorskom šampionáte.

Vytrvalec Rišo Nagy zvládol sobotnú krauliarsku tisícpäťstovku za 14:55,97 min, čím mierne zlepšil doterajšie vlastné národné maximum 14:56,53 z pretekov v rakúskom Wiener Neustadte z novembra 2012. Dvadsaťročný zverenec Gabriela Barana bol v tzv. "pomalších" rozplavbách tretí, na programe sú ešte preteky 10 najrýchlejších plavcov, a tak najhoršie obsadí 13. pozíciu.

"Príšerne som sa vytrápil. Od začiatku to nebolo podľa mojich predstáv, skočil som do vody, zatiekla mi jedna 'okuliara', druhá sa postupne plnila. Nevidel som okolo seba absolútne nič. Po asi tristo metroch som stratil šajnu, koľko mám odplávané a zo dva razy som musel pozrieť na tabuľku, koľko mi ešte chýba. Tieto preteky sa mi nevydarili. Možno som bol príliš namotivovaný, ale nie som spokojný s časom, čakal som, že to bude lepšie. Včera som sa cítil relatívne dobre, dnes ráno ani neviem povedať ako. Mal som zvláštny pocit, pritom včera ma po polohovke vôbec neboleli ruky ani som nebol unavený," povedal sklamaný po absolvovaní 60 dĺžok.

Andrea Podmaníková skončila na prsiarskej stovke za 1:09,56 na 44. mieste

Sobotňajšia oslávenkyňa Karolína Hájková bola v znakárskom šprinte 37. časom 29,25. "Mohlo to byť aj horšie. Je to môj druhý najlepší čas sezóny. Oproti predchádzajúcej disciplíne určite prišiel posun. Skoro som však vyšla z vody," povedala "už" 16-ročná pretekárka z bratislavského tímu Orca.