kl tkZa najúspešnejších športovcov Slovenskej plaveckej federácie (SPF) v bazénovom plávaní v roku 2013 vyhlásili v piatok Tomáša Klobučníka a Katku Listopadovú. Výsledky slávnostne oznámili v sobotu v bratislavskom hoteli DoubleTree by Hilton.

Tomáš sa v roku 2013 definitívne zaradil ku kontinentálnej prsiarskej špičke. Svoj životný úspech dosiahol na decembrových majstrovstvách Európy v krátkom bazéne v dánskom Herningu, kde vo finále stovky obsadil 4. priečku (57,75 s) a šieste miesto na dvojstovke (2:04,97 min). Týmito časmi zlepšil vlastné národné rekordy. V rakúskom Grazi sa pripravujúci zverenec nemeckého trénera Dirka Langeho a Slováka Miroslava Machoviča v lete na svetovom šampionáte v dlhom bazéne v španielskej Barcelone skončil na 14. mieste na 200 m prsia (2:11,56). Pretekár VŠC Banská Bystrica získal svoje prvé medaily na seniorskej úrovni na októbrových pretekoch Svetového pohára FINA v krátkom bazéne v Dubaji - striebro na dvojstovke a bronz na stovke.

"Sezóna bola veľmi dobrá, či už v krátkom alebo dlhom bazéne. Som veľmi spokojný. Zaplával som si osobné, tým pádom aj slovenské rekordy. Myslím si, že sa mi podarilo výsledkami trochu zviditeľniť slovenské plávanie. Ďakujem všetkým, ktorí mi k týmto úspechom pomohli – najmä rodičia, priateľka, samozrejme, všetci moji tréneri, Slovenská plavecká federácia a môj klub. Vďaka nim som teraz tam, kde som. Dúfam, že všetko pozitívne, čo sa tento rok udialo, je len jeden veľký začiatok. Slovenské plávanie spravilo veľký krok dopredu, v reprezentácii sa rysuje veľmi dobrá partia," uviedol v dokrútke Tomáš, keďže v čase vyhlasovania bol na na VII. ročníku Pohára Vladimira Saľnikova v krátkom bazéne v ruskom Petrohrade.

Za Klobučníkom sa na druhom mieste v ankete SPF za rok 2013 umiestnil takisto ako vlani vytrvalec a špecialista na krauliarsku "tisícpäťstovku" Richard Nagy, tretí v poradí bol prsiar Marek Botík.

Medzi ženami bola najlepšou Slovenkou v roku 2013 Katka Listopadová. Bratislavská rodáčka a členka VŠC Dukla Banská Bystrica sa takisto ako jej partner Tomáš Klobučník pripravuje v Grazi pod odborným dohľadom dvojice Lange, Machovič. Životný výsledok dosiahla Katka na ME v Herningu, kde bola ôsma vo finále 100 m polohové preteky (1:00,69 min). Ženskej štafete 4×50 m polohové preteky pomohla v Dánsku na znakárskom úseku k 9. miestu vo finále (1:50,08) a v rámci svojej disciplíny prekonala vlastný slovenský rekord, ktorý má teraz hodnotu 26,89 s. Na svetovom šampionáte v Barcelone obsadila Listopadová 31. priečku na 50 m motýlik aj 100 m polohové preteky, o desať miest vyššie bola na motýľkarskej stovke. "Naozaj si veľmi vážim prvé miesto v tejto ankete. Celkovom sa mi sezóna vydarila, vždy ju delím na letnú a zimnú. V tej prvej mi pár vecí nevyšlo, ale som spokojná. Na univerziáde som bola šiesta, ale na MS v Barcelone som očakávala viac. Zo zimnej časti som viac než prekvapená, lebo som nečakala takéto úspešné výsledky. Ďakujem mojej rodine, ktorá pri mne vždy stojí, keď to potrebujem, takisto môjmu priateľovi Tomášovi. Veľkú zásluhu na mojich výsledkoch má, samozrejme, tréner," uviedla Katka. Za ňou sa na druhom mieste v ankete SPF za rok 2013 umiestnila Zuzka Mimovičová, tretia skončila Karin Tomečková. Juniorkou roka sa stala Baška Mišendová, juniorom roka Pavol Fázik. Do kategórie "Objav roka" zaradili Karolínu Hájkovú, Alexandra Světlíka a diaľkového plavca Mareka Pavúka. V kategórii masters vyhrala Erika Mrázová a Rastislav Pavlík.

Slovenský zväz synchronizovaného plávania vyhlásil za najlepšie akvabely v roku 2013 Janu Labáthovú (sólo), ktorá vedno s Kristínou Krajčovičovou triumfovala aj v duách. Medzi juniorkami bola najúspešnejšia Naďa Daabousová (sólo) a spoločne s Laurou Aczelovou a Romanou Horskou aj v duách. Objavom roka je Simona Barutová.